Zapraszamy do naszej księgarni
Kolejny owoc naszej fascynacji życiem Boba Sorge’a oraz jego twórczością. Mamy nadzieję, że Wam też się spodoba!
Książka ta jest rozważaniem o sposobach, w jakie Bóg wpływa na nasze życie, działając często jakby z ukrycia i nadając wagę wydarzeniom, których my sami nie nazwalibyśmy znaczącymi. Abraham, Jakub, Józef i Dawid to ulubieni bohaterowie autora, z pewnością po lekturze tej książki spojrzycie na nich w nowy sposób!
Recenzja:
Między wierszami to niezwykła książka, a jej autor, Bob Sorge, jest liderem uwielbienia, nauczycielem i pastorem. Żyjąc kilkanaście lat w nieustannym bólu spowodowanym nieudaną operacją, postanowił napisać, jak Bóg umieścił go w żywej opowieści, tworząc pełną dramaturgii historię, która zmienia wszystko.
Bob dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat życia Abrahama, Jakuba, Dawida, Józefa czy Hioba, biblijnych bohaterów wiary, którzy również pozwolili Bogu napisać ich opowieść. Jezus przedstawiony jest jako „gawędziarz i najlepszy twórca, który nie tylko opowiadał, ale i tworzył świetne historie, a Bóg jako autor bestsellera wszech czasów”.
Wszystko, co nam się przytrafia w ziemskiej wędrówce, pozostawia w nas swój ślad. Jesteśmy kolekcjonerami skarbów: wyjątkowych przeżyć i doświadczeń, których nie ma nikt inny. Czytając naszą opowieść, ludzie mogą być dotykani i zmieniani.
Pytanie brzmi, czy pomimo niezrozumiałych zdarzeń i bolesnych rozczarowań, uczucia zawodu i zdrady, mimo przedłużającego się milczenia nieba, pustynnych burz i wyczerpującego szkolenia pozwolimy Bogu, by dalej tworzył naszą historię. Zawsze jest taka pokusa, by w momentach największego napięcia wycofać się i wziąć sprawy w swoje ręce. Jakże często wydaje nam się, że lepiej byśmy to wszystko rozegrali, że nasz scenariusz wniósłby więcej stabilizacji. Na pewno zaoszczędzilibyśmy sobie trudnych i dramatycznych przeżyć. Z pewnością mniej by bolało i szybciej byśmy osiągnęli swoje cele, ale czy byłoby ciekawiej? Czy ludzie czytający naszą historię nie powiedzieliby, że to nudna i monotonna powiastka, w której nic się nie dzieje? Jak pisze Bob, „sensem naszej opowieści jest pokazanie, że Bóg jest dobry i że jej moc osadza się na tym, jak Bóg wkracza w nasze sprawy”. Kiedy pozwalamy Bogu przejąć kontrolę, wówczas nasze zwyczajne, codzienne życie zmienia się w nadprzyrodzoną historię, która ma niezwykłą siłę oddziaływania.
Może nie wiesz, jak przetrwać najgorszy sezon, w jaki właśnie wkroczyłeś, nie rozumiesz tego, co się dzieje i czemu Bóg wydaje się taki nieobecny, wręcz niezainteresowany... Potrzebujemy czasem nabrać zupełnie innej perspektywy, by móc dostrzec sens zdarzeń nie tylko we własnym życiu, lecz również w życiu innych. Musimy zrozumieć, że „są rzeczy, które Bóg robi tylko dla efektu”. Aby to pojąć, trzeba nauczyć się czytać między wierszami... Zachęcająca lektura!
Katarzyna Milczanowska,
Wspólnota Chrześcijańska Betel
Poznaj autora:
Bob Sorge
Przeczytaj fragment:
Kiedy czytamy historię Dawida, widzimy człowieka, który naprawdę czekał na Boga. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.
Żeby ratować swoje życie, Dawid musiał ukrywać się przed Saulem przez około dziesięć lat. Kiedy chował się w jaskiniach i lasach, z całą pewnością czuł pokusę, żeby dać sobie spokój z Bożym planem dla swojego życia. Wyobrażam sobie, że w chwilach słabości mógł myśleć w taki sposób: „Nie mogę dłużej tak żyć. Wyjadę do jakiegoś dalekiego kraju”. Jednak nie poddał się temu. Wytrwale czekał na Boga. Nic dziwnego, że to właśnie w latach, kiedy się ukrywał, napisał psalmy mówiące o oczekiwaniu na Boga, jedne z najpiękniejszych.
Dawid dwukrotnie miał okazję, żeby zabić Saula [...], jednak wolał poczekać, aż Bóg sam powierzy mu tron, nie chciał przejmować władzy siłą. Nawet po tym, jak został królem w Hebronie i rządził plemieniem Judy, czekał kolejnych siedem lat, zanim Bóg powierzył mu całe królestwo. [...]
To nie przypadek, że Dawid był pierwszym pisarzem w Piśmie, który radykalnie nawoływał do czekania na Boga. Patriarchowie i Mojżesz pokazali swoim przykładem, co znaczy czekać, ale Dawid był pierwszym, który o tym pisał. [...]
Czekanie na Boga jest w życiu jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Wszyscy zgadzają się co do tego, że ważne jest, aby czekać na Niego, ale nie ma jednej opinii, jak konkretnie należy to robić. Wszyscy zgadzają się co do zasady, ale nie ma jednego pomysłu, jak wprowadzić to w życie.
Pierwsza reguła czekania na Boga polega na tym, że masz milczeć. Nikomu nic nie mów, ponieważ każdy będzie miał swoją opinię na temat tego, co robisz nie tak. Z tego wynika stwierdzenie Dawida z Psalmu 62, które na pozór wydaje się błahe, ale w rzeczywistości jest jedną z jego najodważniejszych wypowiedzi: Dusza moje spoczywa tylko w Bogu (Ps 62,1). Dawid powstał w swoim pokoleniu i ogłosił całej ziemi: „Hej, ludzie! Słuchajcie! Oczekuję Boga”.
Zły ruch, Dawidzie. Nic nie drażni odmiennych teologii bardziej niż to, co wiąże się z czekaniem na Boga. Nikt nie zgodzi się z tym, co robisz, a sprzeciw zazwyczaj zostaje poparty odpowiednim wersetem z Biblii.
Tytuł oryginału:
Between the Lines: God is Writing Your Story
Dane techniczne:
Wydawca: Wydawnictwo Dawida
ISBN: 9788377520253
Format: 13.5 x 20.5 cm
Ilość stron: 162
Okładka: miękka
Rok wydania: 2014